Säsong och väder

Bästa tiden att åka till Phuket

Torrt och soligt december till mars, regnigare maj till oktober. Här är vädret månad för månad enligt Thailands meteorologiska institut, och vad säsongen betyder för priser, båtturer och bad.

Kata Beach i torrsäsongens sol
Foto: ADwarf / Wikimedia Commons, Public domain

Kort svar: den bästa tiden att åka till Phuket för sol och bad är december till mars. Då regnar det minst, havet på västkusten är oftast lugnt och alla båtturer går, även till Similanöarna. Februari är den torraste månaden med i snitt 32 millimeter regn och drygt fyra regndagar.

Nackdelen är att alla andra också vet det. Högsäsongen sammanfaller med europeisk vinter, jul och nyår och kinesiskt nyår, och då är hotellen som dyrast och stränderna som fullast. Den som kan resa i november, april eller till och med under regnperioden får ofta mer för pengarna, men måste acceptera mer regn och stängda öar.

Vädret på Phuket månad för månad

Tabellen bygger på Thai Meteorological Department:s officiella klimatnormaler för 1991–2020, mätta vid flygplatsen på öns norra del. Det är 30-årsmedelvärden, alltså inte en prognos för ett visst år. Ett enskilt år kan regnperioden börja tidigare eller dra ut på tiden.

MånadMedel max °CMedel min °CNederbörd mmRegndagar
Januari32,122,9666,8
Februari33,223,1324,3
Mars33,623,71178,5
April33,524,214412,9
Maj32,424,627819,8
Juni31,824,631418,7
Juli31,524,626019,4
Augusti31,324,737819,8
September30,924,139921,9
Oktober31,023,737123,1
November31,423,521917,5
December31,323,18610,7

Källa: Thai Meteorological Department, Climatological Data for the Period 1991–2020, station Phuket Airport (48565). Medelvärden för perioden 1991–2020. Hämtat november 2026.

Temperaturen är nästan densamma året runt. Medel max ligger mellan knappt 31 och knappt 34 grader och nätterna sällan under 23 grader. Det som skiljer månaderna åt är regnet: från 32 millimeter i februari till nästan 400 i september. Fler siffror, med luftfuktighet och åskdagar, finns på sidan om Phukets klimat.

Regn och värme månad för månad
Regn och dagstemperatur på Phuket per månadStaplar visar medelnederbörd i millimeter, linjen medel av dagens högsta temperatur. Februari är torrast med 32 mm, september blötast med 399 mm.010020030040066jan32feb117mar144apr278maj314jun260jul378aug399sep371okt219nov86dec■ nederbörd, mm per månad (gul = torrsäsong dec–mar) · ● dagens högsta, 33,2–33,6 °C i feb–mar, 30,9 °C i sepTemperaturskala: 28–35 °C. Medelvärden 1991–2020, station Phuket Airport.

Källa: Thai Meteorological Department, Climatological Data for the Period 1991–2020, station Phuket Airport (48565). Medelvärden för perioden 1991–2020. Hämtat november 2026.

Högsäsong: november–april

Nordostmonsunen ger Phuket torr luft från fastlandet ungefär från december. Regnet avtar snabbt: november har i snitt 17,5 regndagar, december 10,7 och januari 6,8. Det är också nu vinden ligger på från öster, så Andamansjön vid västkusten med Patong, Kata och Karon brukar vara lugn.

Mars och april är varmast, med medel max kring 33,5 grader. Redan i april börjar åskskurarna komma tillbaka (nästan 13 regndagar i snitt), men de är oftast korta eftermiddagsskurar. April är därför en bra kompromiss för den som tål värme och vill ha lägre priser än i februari.

Boka tidigt i högsäsong

Kring jul, nyår och sportlov tar de populära stränderna slut först. Jämför totalpriset i god tid.

Se hotell på Phuket →

Regnperioden: maj–oktober

Sydvästmonsunen tar över i maj. Från maj till oktober är det i snitt runt 19–23 regndagar per månad, och augusti och september är blötast med 378 och 399 millimeter, tätt följda av oktober med 371. Det betyder sällan regn hela dagen, men ofta kraftiga skurar och mulet väder, och vinden från väster ger höga vågor på västkuststränderna.

Röda flaggor är vanliga på västkusten under monsunen, och varje år drunknar badare i ripströmmar. Läs om flaggorna och strömmarna på sidan om strandsäkerhet och monsun innan du badar under regnperioden.

Fördelarna finns ändå: lägre hotellpriser, färre turister och grönare natur. Den som reser med barn under sommarlovet kan välja en strand i en skyddad vik och planera inomhusaktiviteter för regniga eftermiddagar.

Vad stänger under regnperioden?

Similanöarnas nationalpark håller i regel öppet 15 oktober–15 maj och är stängd 16 maj–14 oktober för att naturen ska återhämta sig. Parken kan stänga tidigare vid dåligt väder, och det finns ett dagligt tak för antalet besökare. Kontrollera alltid aktuella datum hos Department of National Parks (DNP) innan du bokar. Läs mer på sidan om Similanöarna.

Andra båtturer, som dagsturer till Phi Phi och Phang Nga-bukten, går i regel året runt men ställs in vid hårt väder. Phang Nga-bukten ligger skyddad på öns östsida och är oftast det säkrare valet under monsunen. Regniga kvällar passar för shower som Simon Cabaret eller Carnival Magic.

PeriodVäderPriser och trängselBra att veta
NovemberÖvergång, regnet avtarStiger mot decemberSimilan har öppnat
December–februariTorrast, lugnt havHögst kring jul, nyår, sportlovBoka tidigt
Mars–aprilVarmast, skurar kommer i aprilSjunker efter marsBra kompromiss
Maj–oktoberMonsun, mest regn sep–oktLägstSimilan stängd, röda flaggor

Väder: TMD 1991–2020. Similan: DNP. Priser beskrivs som nivå, inte belopp.

Svenska lov och resor till Phuket

Sportlovet ligger vecka 7–10 beroende på kommun, mitt i den torraste perioden. Det gör februari populärt bland svenska barnfamiljer och charterresenärer, och flyg och hotell kostar mer just de veckorna. Jul- och nyårsveckorna är ännu mer efterfrågade. Höstlovet i vecka 44 infaller däremot i slutet av regnperioden. Läs mer om flyg och upplägg på sidan om resor till Phuket och om kostnaderna på sidan om vad en resa till Phuket kostar.

Tidsskillnaden mot Sverige är sex timmar under svensk vintertid och fem timmar under sommartid. Thailand har ingen sommartid.

Lokalt tips

Vill du ha högsäsongsväder men lägre priser, sikta på tiden efter nyår och före sportlovet, eller på mars. Läs månadssidorna om Phuket i januari och Phuket i februari.

Vilken månad passar dig?

Barnfamiljer som vill ha lugnt hav väljer december till mars och en strand som Kata, se Phuket med barn. Dykare och snorklare väljer november till april för Similan. Den som vill ha lägst pris och tål regn kan åka i maj eller juni, innan regnet når sin topp i september och oktober.

Bo gärna i Kata eller i en vik på östsidan om du reser under monsunen, och boka turer med fri avbokning. Väderprognosen för just din vecka säger mer än något medelvärde.

Säkerhet

Följ UD:s reseinformation för Thailand på regeringen.se och lokala varningar om väder och strandflaggor.

Vanliga frågor

När är bästa tiden att åka till Phuket?

December till mars. Februari är torrast med i snitt 32 mm regn och 4,3 regndagar enligt TMD:s normaler 1991–2020.

Vilken är den regnigaste månaden på Phuket?

September, med i snitt 399 mm regn, tätt följd av augusti med 378 mm. Oktober har flest regndagar, 23,1.

Är det varmt på Phuket året runt?

Ja. Medel max ligger mellan 30,9 och 33,6 grader alla månader och nätterna är runt 23–25 grader.

När är Similanöarna öppna?

I regel 15 oktober–15 maj. Parken är stängd från 16 maj till 14 oktober och kan stänga tidigare vid dåligt väder. Kontrollera hos DNP.

Kan man åka till Phuket under regnperioden?

Ja, men räkna med skurar, höga vågor på västkusten och inställda båtturer. Priserna är lägre och det är färre turister.

Läs mer