Fakta från TMD

Phukets klimat i siffror

Tropiskt monsunklimat: varmt hela året, torrt december–mars och regnigt maj–oktober. Här är de officiella klimatnormalerna från Thailands meteorologiska institut.

Phuket har ett tropiskt monsunklimat. Temperaturen varierar lite under året, medan regnet varierar mycket. Två monsuner styr: den torrare nordostmonsunen ungefär november–mars och den fuktiga sydvästmonsunen maj–oktober.

Siffrorna på den här sidan kommer från Thai Meteorological Department (TMD), Thailands statliga meteorologiska institut, och deras publikation med 30-åriga normaler för perioden 1991–2020. Vi använder stationen Phuket Airport (index 48565), som ligger vid flygplatsen på norra Phuket. Källan är Climatological Data for the Period 1991–2020, hämtat november 2026.

Klimattabell för Phuket 1991–2020

MånadMedel max °CMedel min °CNederbörd mmRegndagarLuftfuktighet %Åskdagar
Januari32,122,9666,8761,3
Februari33,223,1324,3741,7
Mars33,623,71178,5763,9
April33,524,214412,9796,4
Maj32,424,627819,8815,7
Juni31,824,631418,7823,9
Juli31,524,626019,4823,2
Augusti31,324,737819,8822,8
September30,924,139921,9842,4
Oktober31,023,737123,1854,9
November31,423,521917,5835,0
December31,323,18610,7792,3
Helår32,023,92 664183,48043,5

Källa: Thai Meteorological Department, Climatological Data for the Period 1991–2020, station Phuket Airport (48565). Medelvärden för perioden 1991–2020. Hämtat november 2026.

Medel max och medel min är dygnets högsta och lägsta temperatur i genomsnitt. Regndagar är dagar med mätbart regn. Åskdagar är dagar då åska har observerats. Normalerna är medelvärden och säger inget om ett visst år.

Regn och värme månad för månad
Regn och dagstemperatur på Phuket per månadStaplar visar medelnederbörd i millimeter, linjen medel av dagens högsta temperatur. Februari är torrast med 32 mm, september blötast med 399 mm.010020030040066jan32feb117mar144apr278maj314jun260jul378aug399sep371okt219nov86dec■ nederbörd, mm per månad (gul = torrsäsong dec–mar) · ● dagens högsta, 33,2–33,6 °C i feb–mar, 30,9 °C i sepTemperaturskala: 28–35 °C. Medelvärden 1991–2020, station Phuket Airport.

Källa: Thai Meteorological Department, Climatological Data for the Period 1991–2020, station Phuket Airport (48565). Medelvärden för perioden 1991–2020. Hämtat november 2026.

Temperatur

Årsmedeltemperaturen vid flygplatsen är 27,9 grader. Medel max ligger mellan 30,9 grader i september och 33,6 grader i mars. Medel min ligger mellan 22,9 grader i januari och 24,7 grader i augusti. Skillnaden mellan varmaste och svalaste månad är alltså under tre grader.

De högsta temperaturerna i mätserien vid flygplatsen har nått 38,5 grader (februari), och den lägsta 17,9 grader (också februari). Sådana värden är sällsynta. Mars och april är de hetaste månaderna, innan monsunmolnen kommer.

Nederbörd och regndagar

Det faller i snitt 2 664 millimeter regn per år vid flygplatsen, fördelat på drygt 183 regndagar. Februari är torrast med 32 millimeter och 4,3 regndagar. September är blötast med 399 millimeter, och oktober har flest regndagar, 23,1. Månaderna maj–oktober står tillsammans för omkring tre fjärdedelar av årets regn.

Den högsta uppmätta dygnsnederbörden vid flygplatsen i perioden var 211,9 millimeter, i augusti. Monsunregn kan alltså ge mycket vatten på kort tid, och översvämmade vägar förekommer. Läs om säkerheten på sidan om strandsäkerhet och monsun.

Luftfuktighet och åska

Den relativa luftfuktigheten är i snitt 80 procent över året, lägst i februari (74 procent) och högst i oktober (85 procent). Daggpunkten ligger runt 22–25 grader året runt, vilket gör att det känns kvavt även när temperaturen inte är extrem.

Åska förekommer i snitt 43,5 dagar per år. Flest åskdagar har april (6,4) och maj (5,7), när monsunen bryter fram, och oktober–november (4,9 och 5,0) när den drar sig tillbaka. Åskan kommer ofta på eftermiddag och kväll.

Vind och hav

Enligt TMD är förhärskande vind östlig från november till mars och västlig från maj till oktober. Med västlig vind blir västkustens stränder exponerade för vågor och ripströmmar, medan östsidan och Phang Nga-bukten är mer skyddade. Den genomsnittliga vindstyrkan är högst i juli och augusti. Läs om stränderna i Phuket för att välja rätt strand efter säsong.

Soltimmar och havstemperatur

TMD:s normaler för Phuket anger inga soltimmar – raden för solskenstid saknar observationer för båda stationerna på ön. Vi anger därför inga soltimmar. Molnigheten ger en fingervisning: den är lägst i februari (4,7 av 10) och högst i september (7,3 av 10).

Vi har inte hittat någon officiell källa för havstemperaturen vid Phuket som vi kan hänvisa till, så vi anger ingen siffra. Havet i Andamansjön är varmt året runt.

Månaderna i korthet

December till mars är torrperiod med få regndagar och låg luftfuktighet. April är övergång, med hetta och de första åskskurarna. Maj till oktober är regnperiod, med flest regndagar i september och oktober. November är åter övergång, då regnet minskar för varje vecka.

För resenären betyder det att det sällan är vädret i grader som avgör, utan regnet och havet. En regnig dag på Phuket är fortfarande runt 30 grader varm. Skillnaden ligger i vågorna, sikten under vattnet och om båtturerna går.

Medelvärden döljer också variationen mellan åren. Ett år kan regnperioden börja i april och ett annat dröja till slutet av maj. Därför är det klokt att boka med fri avbokning om du reser under en övergångsmånad.

Två stationer på ön

TMD har två stationer på Phuket: Phuket Airport i norr och Phuket (48564) närmare Phuket stad. Stationen vid Phuket stad visar något högre temperatur (medel max 32,8 grader över året) och mindre regn, 2 272 millimeter per år. Siffrorna på sajten kommer genomgående från flygplatsen.

StationMedel maxMedel minNederbörd per årRegndagar per år
Phuket Airport (48565)32,0 °C23,9 °C2 664 mm183,4
Phuket (48564)32,8 °C25,5 °C2 272 mm174,9

Källa: Thai Meteorological Department, Climatological Data for the Period 1991–2020, stationerna Phuket Airport (48565) och Phuket (48564). Medelvärden för perioden 1991–2020. Hämtat november 2026.

Vad klimatet betyder för resan

För sol och bad är december–mars bäst. November och april är övergångsmånader, och maj–oktober är regnperiod med lägre priser. Similanöarna stänger under monsunen. Läs månad för månad på sidan om bästa tiden att åka till Phuket, eller läs om december och februari.

Planera efter vädret

Välj strand efter säsong och jämför hotell i god tid inför högsäsongen.

Se hotell på Phuket →

Klimatnormaler förändras. Normalperioden 1991–2020 är den senaste som TMD har publicerat i den här sammanställningen. Vädret under din resa kan avvika – kontrollera prognosen hos TMD några dagar innan.

Boka boende för torrsäsongen

December–mars är de torraste månaderna och också de mest bokade. Jämför hotell på hela ön i god tid.

Se hotell på Phuket →
Similanöarna är bara öppna i torrsäsongen

Parken håller öppet 15 oktober–15 maj. Dagsturen går från Khao Lak-kusten med transfer från Phuket.

Se turer till Similan →

Vanliga frågor

Vilket klimat har Phuket?

Tropiskt monsunklimat: varmt hela året med torrperiod december–mars och regnperiod maj–oktober.

Vilken månad är varmast på Phuket?

Mars, med medel max 33,6 grader vid flygplatsen enligt TMD 1991–2020.

Hur mycket regnar det per år?

I snitt 2 664 mm vid flygplatsen, på 183,4 regndagar.

Vilken månad har minst regn?

Februari, med 32 mm och 4,3 regndagar i snitt.

Hur hög är luftfuktigheten?

I snitt 80 procent, från 74 procent i februari till 85 procent i oktober.

Läs mer